ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10676555
*
nr 1067 6555
Spegel
nyrokoko, skadad, 77x63
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2016
kl 19:53:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/11 07:39:21
1
350 kr
6/11 12:24:26
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko skadad spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:14
-
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:44
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:06
-
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:43
-
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:01
*
Spegel
nr 1067 6555
Spegel
nyrokoko, skadad, 77x63
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/11 07:39:21 | 1 | 350 kr |
6/11 12:24:26 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko skadad spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:14 -
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:44 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:06 -
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:43 -
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:01